MENU DOSTĘPNOŚCIWCAG - Opcje dostępności
KONTRASTKontrast
ZWIĘKSZ CZCIONKĘ NA STRONIEZwiększ czcionkę
POMNIEJSZ CZCIONKĘ NA STRONIEPomniejsz czcionkę
Aktualności
Kucharz – sprawny i bezpieczny
2015-03-19
Już po raz jedenasty Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu wraz z Hufcem Pracy zorganizował konkurs pod nazwą „Sprawny w zawodzie - bezpieczny w pracy".

Tegoroczna edycja sprawdzała i eksponowała umiejętności młodych kucharzy, którzy będą reprezentowali Kalisz w kolejnych etapach tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia.

Konkurs przeprowadzony w siedzibie naszej szkoły przy ulicy Wąskiej złożony był z dwóch etapów i skierowany do uczniów ostatniej klasy szkoły zawodowej. Część teoretyczna sprawdzała wiedzę przyszłych kucharzy nie tylko z zakresu obróbki produktów czy kolejnych etapów przygotowywania potraw, ale także obliczania kaloryczności poszczególnych dań czy prowadzenia rachunkowości w lokalu gastronomicznym.

Etap praktyczny polegał na przygotowaniu obiadu składającego się z kremu brokułowego z groszkiem ptysiowym, roladek schabowych z pieczarkami, klusek śląskich i surówki z kapusty pekińskiej. „Wszyscy nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie. Ich dania były bardzo smaczne" - powiedziała Anna Kuśnierz, nauczyciel zawodu. „Oceniałyśmy jednak wszystkie elementy pracy, które składają się na wizerunek i warsztat doskonałego kucharza" - dodała Maria Kolańska, która przewodniczyła konkursowej komisji. W jej skład weszła również Komendant Hufca Pracy - Iwona Mikołajczyk.
Biorąc zatem pod uwagę wiedzę teoretyczną, sprawność przygotowania potraw, organizację stanowiska pracy, znajomość receptur oraz zasad higieny i bezpieczeństwa komisja wyłoniła dwoje laureatów: Grażynę Kowalską i Grzegorza Wiss. Ci uczniowie będą reprezentowali Kalisz w etapie wojewódzkim, który odbędzie się w Próchnowie. Biorąc pod uwagę dotychczasowe sukcesy naszych absolwentów jesteśmy niemal pewni, że Grażyna i Grzegorz sięgną po laury również w etapie centralnym. Trzymamy kciuki!

O komkursie napisały równiez lokalne media:

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/konkurs-kucharski-w-kaliszu-zdjecia,3320091,artgal,t,id,tm.html

http://www.tlt24.pl/kaliski/home/artykul/aktualnosci/konkurs-na-najsprawniejszego-i-najlepszego-kucharza.html#.VQwf3eG9FVc

 

Galeria zdjęć
Galeria