Aktualności
Wycieczka do Fabryki Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka.
2017-03-08
Uczniowie klasy I AZ kucharz-cukiernik oraz III CZ cukiernik wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Fabryki Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka przy ul. Majkowskiej 32.
W zakładzie młodzież trafiła pod opiekę pana Krzysztofa Nowickiego, który przedstawił historię fabryki, a także oprowadził uczestników wycieczki po hali produkcyjnej, omawiając kolejne etapy wytwarzania, począwszy od surowca po produkt gotowy.

Historia zakładu sięga 1892 roku, kiedy to Kazimierz Mystkowski założył w Kaliszu Parową Fabrykę Pierników i Biszkoptów. Jej wyroby w krótkim czasie zyskały uznanie w całej Polsce ze względu na wysoką jakość. Po II wojnie światowej fabryka zmieniła nazwę na Fabrykę Pieczywa Cukierniczego „Kaliszanka". Przedsiębiorstwo sprywatyzowano w 1992 r.; w 2005 r. weszło w skład grupy kapitałowej Jutrzenka, obecnie Colian Holding. Zakład jest jednym z największych producentów wafli w czekoladzie w Polsce, produkuje m.in. wafle Grześki.

Wycieczka była bardzo pouczająca. Młodzież poznała zasady funkcjonowania zakładu, jego rolę w gospodarce regionu, a także różnorodność stanowisk pracy, mogących być przedmiotem zainteresowania naszych absolwentów.

Wizyta zakończyła się słodką degustacją rodzimych wyrobów Fabryki Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka.

Maria Kolańska, Anna Kuśnierz