Aktualności
WOJEWÓDZKI KONKURS: NAJSPRAWNIEJSZY W ZAWODZIE: CUKIERNIK, SPRZEDAWCA
2019-05-08
6 maja 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu odbył się konkurs wojewódzki: Najsprawniejszy w zawodzie: cukiernik, sprzedawca.
Konkurs został zorganizowany przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy wspólne z HP 15-1 w Kaliszu.

Rozgrywki konkursowe zaszczycili obecnością zaproszeni goście - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu - Pani Agata Dziedzic orz Starsza Cechu Związku Rzemieślników Cechowych w Kaliszu - Pani Irena Cicha.

Do rywalizacji o miano najlepszego sprzedawcy i cukiernika stanęło 11 drużyn z Kalisza, Krotoszyna, Ostrzeszowa, Kościana, Gostynia, Wrześni, Poznania i Turku. Pierwszym etapem konkursu był test wiedzy teoretycznej obejmujący swoim zakresem wiadomości właściwe dla danego kierunku zawodowego.

W części praktycznej, sprzedawcy mieli za zadanie: przygotowanie stanowisk obsługi klienta, pobranie towarów, dokonanie kontroli jakości towarów, przygotowanie kas fiskalnych i sporządzenie faktury. Nad prawidłowym przebiegiem części praktycznej sprzedawców czuwała komisja, w składzie: Pani Mileny Nogaj - nauczyciela przedmiotów zawodowych, Pani Magdalena Pruchnik - przedstawiciela WWK OHP oraz Pani Małgorzata Hofmann - kierownika i przedstawiciela sklepów PSS Społem.

Zadaniem cukierników było wykonanie kruchych babeczek z budyniem i bitą śmietaną. Oprócz walorów smakowych, była oceniana również estetyka wykonania, pomysłowość w dekoracji wypieku, znajomość zasad BHP oraz umiejętność zaprezentowania wykonanej pracy. Cukierników oceniała komisja, w składzie: Pani Anny Kuśnierz - nauczyciela przedmiotów zawodowych, Pani Iwony Szuman - właściciela cukierni Dziadka Rocha oraz Pana Macieja Cylwika - przedstawiciela WWK OHP.

Po zakończeniu wszystkich etapów konkursu i podsumowaniu punktów zdobytych przez uczestników, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii sprzedawca I miejsce zajęła Aleksandra Matecka z Hufca Pracy w Ostrzeszowie, II miejsce z taką samą ilością punktów zajęły dwie uczestniczki - Weronika Maćkowiak z Hufca Pracy z Kościana i Karolina Walczak z Hufca Pracy z Turku, natomiast na III miejscu uplasowała się Anna Jędrkowiak reprezentująca Hufiec Pracy w Krotoszynie. W kategorii najsprawniejszy w zawodzie cukiernik I miejsce zajęła drużyna z Hufca Pracy z Kościana - Aleksandra Bartkowiak i Katarzyna Taraszka. Na II miejscu znalazł się zespół z Hufca Pracy z Kalisza - Klaudia Małecka i Katarzyna Rajca. III miejsce natomiast należało do drużyny reprezentującej Hufiec Pracy we Wrześni, w skład której wchodzili: Robert Wawrzyniak i Dominika Tłoczek.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

Sporządzili:
Wych. Daria Wikarejczyk, st.wych. Małgorzata Dzikowska