MENU DOSTĘPNOŚCIWCAG - Opcje dostępności
KONTRASTKontrast
ZWIĘKSZ CZCIONKĘ NA STRONIEZwiększ czcionkę
POMNIEJSZ CZCIONKĘ NA STRONIEPomniejsz czcionkę
Aktualności
Zmarła Pani Eugenia Pastuszek
2020-01-07
Najtrudniej jest pożegnać kogoś bliskiego, kto odchodzi na zawsze. Taką osobą dla społeczności Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu była Pani Eugenia Pastuszek.
Najpiękniejszym pożegnaniem jest podziękowanie za wspólnie przeżyte chwile, wspomnienia i nadzieja na ponowne, kiedyś, spotkanie.

Pani Eugenia Pastuszek to osoba niezwykle zasłużona nie tylko dla naszej szkoły, ale i miasta, w którym mieszkała. Była córką żołnierza walczącego w Armii Polskiej pod dowództwem Józefa Hallera. Pochodziła ze wsi Piłsudy leżącej niedaleko Grodna. W 1940 r. wraz z rodziną została deportowana na Syberię. Do Polski powróciła po 6-letniej tułaczce. Po ukończeniu studiów podjęła pracę jako nauczyciel chemii w Technikum Samochodowym w Kaliszu. Następnie przez 14 lat piastowała funkcję dyrektora III LO w Kaliszu. Po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty reaktywowaniu kaliskiego oddziału Związku Sybiraków. To dzięki jej staraniom Zespół Szkół Zawodowych przy ulicy Wąskiej w Kaliszu przyjął imię Zesłańców Sybiru, a po dwóch latach otrzymał od Związku Sybiraków szkolny sztandar. Jej zabiegi przyczyniły się do nadania jednemu z kaliskich skwerów imienia Zesłańców Sybiru i upamiętnienia męczeństwa Sybiraków poprzez zbudowanie na nim obelisku.

 

Galeria